sobota, 6 czerwca 2009

Patriotyzm fotograficzny...


Czy w nas, Polakach, jest coś takiego jak patriotyzm fotograficzny? Definicję tego złożenia wymyśle naprędce, co by ułatwić ew. odniesienie się. Nie będzie to jednak definicja słownikowa, po prostu odniosę się do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Jeśli ktoś z Was choć w małej części interesuje się fotografią amerykańską to musiał prędzej, czy później odnieść zbliżone do mojego wrażenie, że oni po prostu poprzez fotografię oddawali odbiorcy swoje poczucie patriotyzmu, przynależności do narodu amerykańskiego, a może lepiej do zjawiska "amerykańskości".

Zaczynając przez fotografii etnologicznej Indian (Henry Jackson, Edward Curtis) poprzez fotki z wojen domowych, pokazywanie tej wrodzonej chyba celebracji własnych symboli narodowych, poprzez całą falę fotografii społecznej i streetowej (Jacob Riis w NY, Dorothe Lange, Walker Evans), aż do współczesnej fotografii w stylu "pusty dom, puste osiedle przedmiejskie". Wszędzie tam przewija się jakoś amerykańskość.
Bądź wprost przez wspomniane symbole, bądź mniej nachalnie poprzez ludzi, okolice, charakterystyczne obyczaje. Nie wspomnę o "wspaniałych" wojennych seriach z Wietnamu, Korei.

W każdym z tych stylów odkrywam niezłomną chęć pokazania czym jest kraj i jednocześnie w tych pracach zamyka się jakaś cząstka patriotyzmy tych fotografów.
Tak to czuje.
Po prostu jak umieją i jak ich bóg obdarzył - starają się pokazać swój dom. Swój kraj. Ideę wolności. Często nawet przerysowaną i zrozumiałą tylko dla nich.

Czy mamy to w Polsce?

Czy brak "kultury fotograficznej", którą stworzyli sami Amerykanie zubażało nas na tyle, że w historii Polskiej fotografii znajdujemy jedynie wyjątki.
A jak już znajdziemy to raczej mam wrażenie, że dotyczy to PRL i wówczas konotacja jest raczej szyderczo-prześmiewcza niż patriotyczna....
Czy się mylę?

Czy obecnie robimy w Polsce fotografię patriotyczną... jakkolwiek pojmowaną?
Czy powstają projekty społeczne, która w jakiś sposób opisują rolę narodu i udaje się to pokazać na zdjęciach? Czy fotografujemy flagi (idee flagi)?

Czy Wy macie jakiś imperatyw w tym kierunku?

Zdarzyło Wam się fotografować idee Polski, kraju? Może macie gotowe cykle..?
Kto do cholery jest patriotą fotograficznym?


mieli wyjechać po studiach... zostali