czwartek, 24 września 2009

Rzecz...


Nie poświęcam tego typu fotografii zbyt wiele miejsca, zarówno na blogu, jak i w mojej głowie. Być może dlatego, że uważam ją najczęściej za fotografię stricte techniczną. Pozbawioną jakiejś głębi.
Mam wrażenie, że jednak w wielu przypadkach się mylę. A nawet pozostaje w czarnej dziurze niewiedzy...:)

Fotografia przedmiotu, bo o niej mówię, może być bardzo interesująca i duchowa wręcz.
Gdy myślę o polskich klasykach to przede wszystkim mam w głowie trzyliterowe nazwisko Żak. Paweł Żak i jego malarsko-poetyckie ujęcie tematu przedmiotu:Paweł Żak, z wystawy "Słodki poniedziałek i inne martwe natury"Paweł Żak, "Opowieści"


Wygląda bowiem na to, że to jak widzimy przedmiot może zależeć od wielu czynników. Niektórzy, jak Paweł, mają widzenie rozbudowane... inne... ze złamaną perspektywą... odkrywcze w sumie.

Można też pokazywać zwyczajne rzeczy w sposób epatujący jedynie formą... jak czyni to Jody Ake - mój ulubiony portrecista kolodionowy:Jody Ake, Still Life


Oczywiście pozostaje właśnie ta najbardziej techniczna fotografia przedmiotu, która oddaje jedynie perfekcje matrycy i PS:Nieśmiertelne kwiatki doczekały się chyba największej ilości fotek still life...fot.: Rado


Oczywiście istnieje miliard innych ujęć przedmiotu. Tylko napomknąłem o tym temacie, bo w sumie przedmiot gadać nie może... :)

A na koniec zagadka...
Jaka budowla jest najczęściej wykorzystywana jako przedmiot/tło w fotografii fashion i kosmetyków...?:)4 komentarze:

hartman pisze...

czy to jest wieza eiffla. jakies nagrody sa przewidziane?:)

iczek pisze...

Za proste te zagadki mam :)
Oczywiście, że wieżyczka z Paryża.
No tym razem, nie ma nagród :(

wujek db... pisze...

A juz myslalem, ze to podchwytliwe pytanie i weszylem jakis podstep... :P

Hubert Siemieńczuk pisze...

Oglądając fotografię balonów P. Żaka przychodzi mi na myśl test Rorschacha stosowany w psychologii klinicznej do diagnozy osobowości. Osoba określa co widzi/z czym jej się kojarzą pokazywane barwne lub czarne plamy atramentowe. Polecam każdemu - można się wiele o sobie dowiedzieć:-)