środa, 5 listopada 2008

Jak NIE robić street... Fotoindex relacja


W sumie to nie wiem czy dobrze użyłem słowa 'street' w tym kontekście, bo chce napisać o zdjęciach, które właśnie oglądnąłem w nowym numerze magazynu Fotoindex.

Po ściągnięciu rozparłem się na biurowym zydelku i... z lekka pobladłem. Pierwsza galeria i widzę nieznane mi wprawdzie nazwisko, ale podparte znanym mi tytułem prasowym zaczynającym się od dwóch liter: GW.

I patrzę ja na te zdjęcia z Krymu i nie mogę uwierzyć, że promuje się takie reportaże czy też street, bo właśnie mam tutaj dylemat... Co to jest to jasnej ciasnej koziej Wólki!?

Ja rozumiem współczesną fotografię pustych boisk, psich fekaliów i poruszonych huśtawek, które zaznaczają niewidoczną obecność człowieka... ale za chińskiego boga nie rozumiem, co niby jest w "reportażu" Tomasza Wiecha!? Możecie mnie oświecić?


No dobra, idę dalej i mijam wzrokiem Bollywood, który ukazał mi się za sprawą operatora kamery Piotra Potępy. Jakiś delikatny zgrzyt, że już widziałem takie zdjęcia. Nie to nie zgrzyt!, to dzwon dzwoni mi w czaszce - ja to widziałem setki razy więc czym prędzej wciskam strzałkę w dół, by minąć obrazki slamsów i portrety szczerbatych biedaków. Już mnie to nie ciekawi. Powiecie znieczulica - pewnie tak.

Trafiam wreszcie na Dorotę Wróblewską...
Pierwsze zdjęcie i... przypisana wcześniej mojemu rollerowi w myszce "funkcja przeskok o akapit" okazuje się bardzo przydatna. Holgo- i łomografia przyprawia mnie bowiem już o niesmak...


Rozpędzony roller trafia wreszcie na obrazek szaro-biało-czarny i już wiem, że zatrzymam się tutaj dłużej. Oto Jerzy Łapiński serwuje mi podobne w treść i styl uliczny obrazy co łomograficzna Dorota, ale jakaż różnica! Naprawdę piękne spojrzenie. No, ale to klasyk prawie. Nieładnie jest porównywać go do Doroty... wiem... Inna liga.


Na koniec Damian Chrobak i Londyn... no i mimowolne szamoczące się w głowie zestawienie: Damian-Alkos. Wynik do przewidzenia, bo trudno dogonić Jednego z Najlepszych. Damian przegrywa, ale naprawdę niewielką różnicą...


Polecam jednak Fotoindex...
Fotograf NN... Tomek Jankowski


Aż głupio mi pisać, że on jest NN, bo dla mnie od zawsze to był Mondo, twórca stron flash, które parę lat temu były ewenementem na rynku. Zdobywca wielu nagród w tej dziedzinie, ale również świetny fotograf! Części z Was jest to człowiek dobrze znany... warto poświęcić parę chwil.

Jego prace znajdziecie na ALTphoto i plFoto


Jedno z bardziej znanych zdjęć Tomka z "paryskiego cyklu"...
fot.: Tomasz Jankowski

Widzę, że autor szykuje coś nowego... czekam z niecierpliwością...