wtorek, 26 lutego 2008

Wojenko, wojenko cóżeś Ty...


...za Pani, że za Tobą idą, że za Tobą idą fotografowie malowani ?!


Śmieszne? Wcale nie.
Jak patrze na kolejne wyniki PoYI (News Spot) to okazuje się, że na świecie w zeszłym roku nie działo sie w newsach nic innego jak tylko wojna, masakra, urwane głowy i ręce, krwawiące dzieci i matki rozpaczające (wszystkie 5 nagród to wojna!)

Czy słowo NEWS w fotografii MUSI oznaczać śmierć i wojnę?
Czy do jasnej cholery, wszelkie nagrody muszą dostawać zdjęcia i fotografowie, którzy czują się już jak żołnierze i tylko czyhają aż gdzieś znowu padnie pierwszy strzał i będzie można sfocić kolejną matkę i kolejna urwaną nogę?

Odpowiedź:
Tak. Po stokroć tak.

Właśnie tak wygląda współczesna fotografia prasowa i, o dziwo(!!!), niczym nie różni się od fotografii z początku poprzedniego wieku. Również wówczas, w czasach Capy i Rodgera, Scherschela uczestnictwo w wojnie, na pierwszej linii frontu było przepustką do świata najlepszych fotografów prasowych.

Czemu więc się dziwie...?

"Filozofia to dziwienie się światem", a jak mawiał Fiodor Dostojewski: "nie dziwienie się niczemu to oznaka głupoty, a nie mądrości".
Więc i ja, fotograf amator z zakusami na uczynienie z fotografii centrum swojego życia i świata, dziwię się, że co rok pokazywanie wojny jest nagradzana na wszystkich chyba konkursach fotografii prasowej. Okazuje się bowiem, że urwana noga i krwawiące, jeszcze ciepłe zwłoki (w każdej odmianie) są lepsza od czegokolwiek innego. Pięknie... :(

Rozgoryczanie mi się uszami wylewa, bo sprowadzenia fotografii prasowej do rejestracji kolejnej wojny już mi sie przejada. Czytając właśnie pożyczona książkę John G. Morris "Zdobyć zdjęcie" utwierdzam się jedynie w mojej opinii.

Ech... może tak bardziej ku reportażowi społecznemu, zaangażowanemu. Takiemu, który pokaże może też cierpienie, ale z jakimś przesłaniem, jakimś morałem. Bo co mi z kolejnych widoczków wojennych. Zmieniają się tylko mundury (chociaż o dziwo i te są zazwyczaj amerykańskie) i krajobrazy.

Świat dziwaczeje. Fotografia razem z nim.